Elektrofotografija je danas neizostavan dio suvremene grafičke industrije. Krasi ju visoka kvaliteta otiska koja danas može parirati konvencionalnim tehnologijama tiska. Standardna rezolucija tiska od 2400x2400dpi, uz korištenje UltraChrome HDR, Beyond CMYK ili drugih dodatnih tonera, osigurava fotografsku kvalitetu otiska sa širinom gamuta većom od 90% pantone skale boja.
Današnji toneri u smislu kvalitete slike, postojanosti na svjetlost, mehaničke otpornosti, mogućnosti recikliranja, ali i ekološke prihvatljivosti čine veliki korak naprijed u izboru elektrofotografije kao tehnologije broj jedan u digitalnim tiskarama.
Danas svi proizvođači nude uz osnovni CMYK upotrebu dodatnih tonera koji proširuju gamut, omogućuju tisak metalik boja, parcijalnog laka, bijele, IR, fluorescentnih boja… Na tržištu danas susrećemo printere niske produkcije s „petom“ tiskarskom jedinicom koja se koristi za podložnu boju (bijela, metalik, pink…) ili dodatnu prekrivnu boju kojom oplemenjujemo otisak. Ona također podiže vrijednost tiskovine.
SRA3 se pozicionirao kao standard u elektrofotografiji
Najčešća primjena elektrofotografije u grafičkoj industriji je tisak araka u SRA3 (32x45cm) formatu. Formati koje smo sretali su i 320 x 480, 356 x 520 mm, baner formati 350 x 700 mm ili 350 x 1000 mm.
Veliki iskorak u elektrofotografiji postignut je uvođenjem prvog elektrofotografskog stroja u B2 XL formatu (750 x 662 mm). Revoria Press GC12500, kojeg je Fujifilm predstavio na sajmu drupa 2024, ovim formatom omogućuje tisak šest A4 stranica iz jednog B2 XL arka. Prednost ovog formata je kompatibilnost s velikim brojem doradnih strojeva u konvencionalnim tiskarama što će pridonijeti lakšoj tranziciji digitalizacije konvencionalnih tiskara.
Osim standardnog tiska araka, elektrofotografija je značajno napredovala u području tiska naljepnica i ambalaže. Proizvođači poput Konica Minolte i Xeikona razvili su specijalizirane elektrofotografske uređaje za tisak naljepnica iz role. Konica Minolta sa svojim AccurioLabel serijama i Xeikon sa serijom CX pružaju rješenja koja kombiniraju visoku razlučivost tiska s brzinom i prilagodljivošću. Ovi strojevi najčešće dolaze u radnim širinama od 330 cm za tisak na samoljepljive etikete, medije za tapete ili papir za knjižne blokove pa do maksimalnih širina od 508 mm koje su veoma upotrebljive i za tisak plakata u B2 formatu.
Širok izbor materijala omogućuje fleksibilnost proizvodnje
Ispis na razne premazne i nepremazne materijale, uključujući papir, karton, reljefne papire, samoljepljive papire, prozirne folije, specijalne materijale za industrijsku primjenu, razne sintetičke materijale osigurava fleksibilnost proizvodnje od uredskog pa do industrijskog okruženja. Od tiska vrlo tankih krep ili omotnih papira od svega 40-ak grama pa do tiska dizajnerskih reljefnih kartona ili kartona za ambalažu težina od 600 grama. Širina tiskarskih podloga i brza izmjena omogućuju produkciju malih naklada različitih tiskovina uz minimalan trošak proizvodnje.
Brzina tiska preusmjerava sve više naklada u elektrofotografiju
Standardna produkcijska brzina elektrofotografskih printera u regionalnim tiskarama kreće se od 60 pa do 100 ppm, što zadovoljava potrebe lokalnih naručitelja. Iznimke su printeri koji imaju produkcijsku moć od nekoliko stotina kvadrata na sat. Kod printera koji tiskaju na role u regiji imamo nekoliko Xeikon printera s produkcijom većom od 500 m2 otiska u jednom satu. Oni se koriste u proizvodnji samoljepljivih etiketa.
S ovim brzinama veliki dio ofsetnih tiskara može pokriti dio potreba tržišta za tiskom personaliziranih tiskovina u malim nakladama, ali i naklade od 500 ili 1000 araka SRA3 završavaju na elektrofotografskim printerima. Usprkos višem trošku tiska u odnosu na ofsetni tisak, brzina isporuke ponekad usmjerava i veće naklade u digitalni tisak.
Temu elektrofotografije obradili smo u prvom ovogodišnjem broju Print Magazina, koji je sada dostupna i online.