Međunarodna konferencija tiskarstva, dizajna i grafičkih komunikacija Blaž Baromić 2025., u svom 28. izdanju, ponovno je potvrdila svoju važnu ulogu u povezivanju znanstvenika, stručnjaka i studenata iz područja grafičkog inženjerstva, multimedije, vizualnih komunikacija i srodnih interdisciplinarnih područja. Konferencija se već gotovo tri desetljeća razvija kao prostor razmjene znanja i iskustava, predstavljanja najnovijih istraživanja i tehnologija te jačanja međunarodne i međusektorske suradnje.
Ovogodišnji program uključio je ukupno 54 znanstvena i stručna rada. Autori, osim iz Hrvatske, bili su iz čak osam zemalja – Portugala, Turske, Francuske, Slovenije, Mađarske, Litve, Srbije i Bosne i Hercegovine.
U fokusu konferencije bile su aktualne i ključne teme poput primjene umjetne inteligencije u dizajnu i fotografiji, održivih materijala i kružnog dizajna, virtualne stvarnosti, 3D vizualizacije, kao i inovacija u tiskarskim i ambalažnim tehnologijama.
Kroz sve teme provlačio se naglasak na interdisciplinarnost, koja povezuju tehnologiju, dizajn, obrazovanje i održivost, s ciljem poticanja razvoja grafičke struke u kontekstu suvremenih izazova i tržišnih potreba.
Pozvana predavnja inozemnih znanstvenika
Na konferenciji su kao pozvani predavači sudjelovali prof. dr. sc. Raša Urbas sa Sveučilišta u Ljubljani te dr. Dominique Cunin iz Laboratorija École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs u Parizu i Škole za umjetnost i dizajn u Valenceu, Francuska. Prof. Urbas predstavila je temu “Innovation You Can Feel: The Impact of Multisensory Printing Design”. Govorila je o multisenzorskom tisku i inovativnim primjenama grafičkih tehnologija. Dr. Cunin održao je predavanje “Graphic design and digital technologies between screen and paper: what toolchains for which practices?“. Fokusirao se na povezanost dizajna, digitalnih tehnologija i alata za web-to-print produkciju.
Studentske izložbe
Konferenciju su pratile i tri studentske izložbe:
- natječaj i izložba studentskih fotografija
- izložba konceptualnih rješenja za dizajn logotipa
- izložba konceptualnih rješenja za edukativnu društvenu igri.
Također, predstavljena je i izložba dizajna odabranih grafičkih proizvoda koja je predstavila studentske radove nastale kroz sveobuhvatan praktični kolegij diplomskog studija. U sklopu njega studenti prolaze cijeli proces dizajna – od ideje do gotovog proizvoda.
Osim toga, održan je i natječaj grafičkih proizvoda iz industrije s nagradama u kategorijama: knjige s tvrdim uvezom, knjige s mekim uvezom, ambalaža od papira i kartona te naljepnice.
Suradnja s industrijom ključna za razvoj relevantnih vještina kod mladih stručnjaka
Važan segment bio je i okrugli stol o partnerstvu obrazovnog sektora i industrije. Na njemu su predstavnici akademske zajednice i gospodarstva zaključili da je suradnja s industrijom ključna za razvoj relevantnih vještina kod mladih stručnjaka. Naglašena je važnost praktične nastave, uključivanja poslodavaca u obrazovne programe i razvoj kompetencija koje tržište prepoznaje kao ključne. Posebno je istaknuta potreba za cjeloživotnim učenjem, uz poruku studentima da budu proaktivni, znatiželjni i otvoreni prema novim znanjima.
Panelisti okruglog stola bili su Jagoda Divić, MBA, samostalna savjetnica pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, prof. dr. sc. Klaudio Pap, dekan Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Jana Žiljak Gršić, dekanica Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Damir Vusić prorektor Sveučilišta Sjever te dr. sc. Mislav Papec, ravnatelj Škole za grafiku, dizajn i medijsku produkciju iz Zagreba.
Kako ističu organizatori, interes i odaziv iz akademskih i stručnih krugova, uz sve veći broj studentskih prijava, potvrđuju da Blaž Baromić i dalje ostaje relevantna i poticajna platforma za stručni i znanstveni razvoj, kao i za jačanje suradnje između obrazovanja i industrije.
Studenti su na ovoj konferenciji imali priliku ne samo predstaviti vlastite radove i ideje pred međunarodnom publikom, već i aktivno sudjelovati u raspravama, izgraditi profesionalne kontakte i dobiti konkretne povratne informacije koje im mogu koristiti u daljnjoj karijeri. Kroz ovakve susrete razvijaju se i tzv. generičke vještine – komunikacija, prezentacija i timski rad – koje su ključne za uspjeh u suvremenom poslovnom okruženju.
“Iako su dosadašnji rezultati ohrabrujući, važno je kontinuirano unaprjeđivati program, širiti mrežu sudionika i uključivati nove teme kako bismo ostali korak ispred potreba i trendova,” poručuju iz organizacijskog odbora.
Svi radovi s konferencije Blaž baromić bit će uskoro javno dostupni u Zborniku cjelovitih radova. Zbornik će biti objavljen na službenoj stranici konferencije: https://pdc-conference.grf.unizg.hr