Izvorno je Photoshop smatran programom moćnim, ali ne i jednostavnim za korištenje. To se u novijim verzijama znatno promijenilo te je sada lako razumljivim korisničkim sučeljem postao lako upravljiv.
Uz Adobe Photoshop i Corel Photopaint, konkurenti se teško mogu izboriti za svoje mjesto na tržištu. U ovom ćemo članku vidjeti tko može konkurirati ovim gigantima i koja su besplatna alternativna rješenja.
Adobe Photoshop
Pseudonim za obradu fotografija. Već dugi niz godina, u profesionalnoj obradi i foto-montaži, Photoshop dominira tržištem. Prodor na tržište ostvario je verzijom 3, kada je Adobe uveo tehniku slojeva (layer) i plug-in sučelje. Uskoro je na tisuće besplatnih dodatnih programa sa odličnim efektima, poput Kai’s Power Tools, izazvalo veliki boom. Izvorno je Photoshop smatran programom moćnim, ali ne i jednostavnim za korištenje. To se u novijim verzijama znatno promijenilo te je sada lako razumljivim korisničkim sučeljem postao lako upravljiv. Od verzije 7 Photoshop nudi mnoštvo novih alata za retuširanje koji su znatno ubrzali rad na popravljanju oštećenih ili nepoželjnih dijelova slike.
Corel Photo-Paint
Vječno drugi. Program koji je već dugi niz godina integriran u CorelDraw, od strane profesionalaca nikada nije ozbiljno shvaćen, iako se u međuvremenu razvio u dostojnog konkurenta Photoshopu; i to ne tek nakon povlačenja do prije nekoliko godina jasno nadmoćnijeg Picture Publishera te – nikada prihvaćenog, ali vrlo moćnog – programa Eclipse. Photo-Paint reagira, unatoč nedostatku podrške grafičke akceleracije, iznenađujuće dobro. Photo-Paint podržava, slično kao i Photoshop, CMYK-kanale i ima sve najvažnije alate. Na žalost, alati nisu precizni kao Photoshopovi alati. Photo-Paint na primjer ima magnetski laso za selektiranje, koji bi znatno olakšao selektiranje – kada bi to još i funkcioniralo. Do zaključenja ovog broja, u aktualnoj verziji (još?) nije. Dok je Adobe već prije nekoliko verzija odustao od izdavanja nekada odličnih, tiskanih priručnika i umjesto toga prešao na video upute; Corel cijelo jedno poglavlje priručnika posvećuje osnovama Photo-Painta. Neke od uputa u njemu su pomalo zbunjujuće poput „da bi sliku snimljenu digitalnim fotoaparatom pripremili za tisak, morate rezoluciju (…) podići na najmanje 300 dpi.“
GIMP
Photoshop ili Gimp? Mnogi si postavljaju pitanje kako se dobro može nositi jedan besplatan program sa programom za profesionalnu obradu fotografije poput Photoshopa? Aktualna Gimp-verzija za download ima (zajedno sa dokumentacijom) samo 100 MB. Gimp, u testiranoj verziji, podržava mnoge napredne funkcije poput slojeva, korekcije perspektive, podešavanja tonske krivulje i podešavanja boje i svjetline.
Vrlo dobro rade i alati za korekciju, ali za učinkovito retuširanje nedostaju mu mnogi alati koje Photoshop nudi već generacijama. Gimp svakako može poslužiti i za zahtjevnije obrade fotografija i u prilog mu idu manji hardverski zahtjevi i cijena (besplatan je), ali nikako ne može konkurirati Photoshopu. Više informacija, kao i download, na https://www.gimp.org
Picasa
Podržava osnovne funkcije za obradu slike: okretanje, izrezivanje, podešavanje svjetlosti, boje, oštrine i kontrasta. Moguće je uklanjanje „crvenih očiju“ i dodavanje teksta na sliku. Zgodan alat sa mnoštvom ugrađenih filtera. Više informacija, kao i download, na https://www.picasa.google.com