Tvrtka Gartner Inc. objavila je izvješće u kojem stoji da otprilike 90% zahtjeva vezanih uz održivost neće biti ispunjeno do 2025. Dodajući pritom da se tvrtke i dalje oslanjaju na plastiku na bazi fosilnih goriva i jednokratnu ambalažu.
Naime, niz tvrtki značajno se obvezalo na inicijative održivosti s realizacijom do 2025. godine. Primjerice, Unilever je obećao da će prepoloviti korištenje čiste, tzv. djevičanske plastike smanjenjem plastične ambalaže. I tvrtka Mondelēz Internationala najavila je smanjenje upotrebe čiste plastike za 5% u svom portfelju. Tu su i najave Ferrero Grupe, Mondija, Sealed Aira i Kraft Heinz, u kojima se obvezuju da će do 2025. imati ambalažu koja se može u potpunosti ponovno koristiti, reciklirati ili kompostirati.
Prema Gartneru, infrastruktura za recikliranje plastike trenutno je dosta “ograničena” ili je tek u razvoju. Istraživanje Gartnera pokazuje da 30% lidera u opskrbnim lancima kaže da nemaju inicijative za održivost ili još nisu dovoljni zrele. Kao razlog tome navode ograničene resurse, sukob prioriteta i nedostatak razumijevanja ključnih koncepata.
U Gartneru smatraju da postoji niz razloga zašto dobronamjerni korporativni napori za uspostavljanje održive ambalaže ne napreduju.
Primjerice, kažu, većina vrsti plastike ne može se reciklirati, a čak i da može – infrastruktura za recikliranje i naknadno tržište za reciklirane materijale daleko su od zrelosti.
Tvrtke se, umjesto na recikliranje, tvrdi Gartner, oslanjaju na eliminaciju nepotrebne ambalaže ili smanjenje veličine ambalaže kako bi smanjile ukupni otpad od ambalaže.
Koja su moguća rješenja?
Međutim, Gartner sugerira da u nekim slučajevima to može pomoći u stvaranju inovacija. Mnoge tvrtke počinju isprobavati zamjene za jednokratnu ili čvrstu plastiku na bazi fosilnih goriva. To, primjerice, uključuje potencijalna rješenja poput Coca-Colina prototipa 100% biljne boce. Iako takve inovacije nisu uvijek bez dodatnih izazova.
Uz to, Gartner kaže da bi tvrtke trebale hitno planirati i implementirati Zakon o proširenoj odgovornosti proizvođača (Extended Producer Responsibility – EPR) kako bi zabranili jednokratnu ambalažu. Neke su vlade, uključujući i francusku, već počele poduzimati određene mjere. U 2022. Ujedinjeno Kraljevstvo također uvodi porez na plastičnu ambalažu koja uključuje manje od 30% recikliranog sadržaja.
Drugo rješenje koje je predložio Gartner je poticanje potrošača na korištenje višekratne ambalaže. To znači uključivanje u modele punjenja (refill) za artikle kao što su hrana za kućne ljubimce, deterdžent za pranje rublja i pića. Ovo je dio Gartnerovih prijedloga za okretanje prema održivoj dobiti kako bi se potaknuo održivi lanac opskrbe.