U posljednjih godinu dana na tržištu tiskarske industrije svjedočimo ozbiljnim promjenama. Naime, umjetna inteligencija (AI) sve više postaje ključni pokretač digitalne transformacije nudeći tiskarama brojne mogućnosti za povećanje produktivnosti, učinkovitosti i konkurentnosti.
Što to znači za tiskare, kako integrirati AI i koje su ključne koristi ovog tehnološkog zaokreta? Kroz razgovor s gosp. Brankom Mihorkom iz tvrtke Sistrade istražili smo kako industrija tiska može postati brža, preciznija i otpornija uz pomoć umjetne inteligencije.
„Tiskare koje su donedavno bile zadovoljne svojim parcijalnim rješenjima sada se suočavaju s neporecivom stvarnošću – bez značajnog iskoraka prema digitalnoj transformaciji i usvajanju umjetne inteligencije za nekoliko godina riskiraju da postanu nekonkurentne. Naime, prema istraživanju koje je proveo LinkedIn, čak 85% donositelja odluka tvrtki smatra da ako u iduće dvije godine ne uđu u digitalnu transformaciju, za pet godina više neće biti konkurentni. Bit će ili preskupi ili prespori“, ističe gosp. Mihorko.
Integracija podataka temelj uspjeha korištenja AI-a
Također, mnoge tiskare, kaže gosp. Mihorko, nisu niti svjesne kako je AI već prisutna u mnogim aspektima njihova poslovanja. Na primjer, u prodaji, prediktivnom održavanju, parcijalnoj automatizaciji cikličkih zadataka poput pripreme za tisak, kontrole kvalitete i usklađivanja boja.
„Međutim, da bi se u potpunosti iskoristio potencijal AI-a koji će moći funkcionirati na razini koja donosi strateške prednosti, ključna je integracija podataka i njihova sinhronizacija. Odnosno, potrebno je postaviti temeljnu infrastrukturu, „kičmu podataka“, naglašava gosp. Mihorko i napominje da „postavljanje kičme podataka” zahtijeva najmanje godinu dana, a korištenje integriranih sustava za naprednu analitiku i neku svoju umjetnu inteligenciju postaje moguće tek nakon tri godine kontinuiranog korištenja.
Bitna stvar u svemu tome je i sigurnost podataka, no kako ističe gosp. Mihorko, nema potrebe za strahom. Ključno je, navodi, da AI koristi unutrašnju bazu podataka neke tvrtke, dakle intranet. Nije bitno gdje se ti podaci nalaze, bitno je samo da su zatvoreni unutar tvrtke. Na toj bazi podataka koju je izgradila tvrtka, gradi se AI.
Uz sigurnost podataka, jedan od ključnih izazova ostaje percepcija zaposlenika o ulozi AI-a. Gosp. Mihorko naglašava da AI ne zamjenjuje nužno radnike, već ih čini boljima i efikasnijima. „Danas se svi žale na nedostatak radne snage te kako mlade ljude ne zanima grafička industrija. No, radno okruženje koje provede digitalnu transformaciju postaje itekako privlačno za mlade jer integrira digitalne vještine s industrijskim znanjima“, pojašnjava gosp. Mihorko
Umjetna inteligencija kao kruh
Digitalna transformacija i AI nisu više opcija, nego nužnost. U svijetu gdje se tržište workflow automatizacije procjenjuje na 123 milijarde dolara do 2032. godine, tiskare moraju iskoristiti prilike koje pružaju nove tehnologije. Bez ulaganja u podatkovne infrastrukture i integraciju AI-a, tvrtke riskiraju postati prespore i preskupe.
Kako zaključuje Mihorko, digitalna transformacija nije samo tehnološki izazov, već zadatak menadžera da strateški reorganiziraju procese i resurse kojima sada raspolažu. Budućnost tiskarske industrije ovisit će o onima koji su spremni učiti, ulagati i hrabro kročiti prema novim tehnologijama.
Na temu umjetne inteligencije i sigurnosti podataka gosp. Mihorko govorit će i na nadolazećoj konfernciji Print 5.0., 28. 5. u Zagrebu. Ne propustite! Prijavite se!
Zašto je pametna proizvodnja važna?
- 87 % tvrtki vjeruje da digitalna transformacija stvara kompetitivnu prednost
- 85% donositelja odluka smatra da u naredne dvije godine moraju napraviti snažan zaokret prije nego počnu zaostajati za konkurencijom
- 30% tvrtki kao najveću kompetitivnu prednost uvođenja digitalne transformacije vidi u kreativnom iskorištavanju digitalnih tehnologija
- 123 milijarde dolara vrijedit će svjetsko tržište workflow automatizacije do 2032. (2022. godine vrijedilo je 25,7 milijardi dolara).