Prvi saznajte najnovije vijesti




Prijavom na Newsletter prihavaćate našu Politiku privatnosti

Bijela boja u praksi – redovito održavanje sustava rješava 90% problema bijele

Ako se vratimo samo 30-ak godina unatrag, bijela boja nije bila atraktivna kao danas. Krivo bi bilo reći da se nije koristila. Pretpostavljamo da su količine potrošnje bijele boje bile slične današnjim, ali medijska pažnja koju bijela boja ima danas neusporediva je.
Početkom 2000. godina kreće implementacija bijele boje u prve UV printere. Nakon toga i u solventne printere pa latex. Danas bijelu boju imamo i u HP Indigo electroink tehnologiji i u elektrofotografiji u obliku praha. Iako je već prošlo 30 godina od implementacije bijele boje u Durst Rho 160 W Plus, printera iz gornje lige brendova, bijela boja i danas traži posebne zahtjeve održavanja ili primjene.

Održavanje bijele boje ovisi o tehnologiji u kojoj se koristi, podlozi na koju se nanosi, proizvođaču koji će vam prodati tehnologiju i mnogim drugim pojedinostima koje smo htjeli opisati iz nekoliko različitih kutova.
“Najveći uzrok problema kod tiska s bijelom bojom stvara operater. Redovito čišćenje i održavanje potrebnih mikroklimatskih uvjeta u prostoriji spriječit će 90% problema koji se javljaju kod bijele boje”, govori nam gosp.Ivica Ciboci, vlasnik tvrtke Patrinus Digital.

Bijela boja od UV-a do DTF-a

„Sjećam se bijele boje iz prvih DTG printera. To je bilo prije 15-ak godina. U to vrijeme nisam imao potrebe ulaziti u tu tehnologiju jer je moje radno mjesto bilo vezano uz servis Mimaki printera koji još nisu koristili bijelu boju. Moj prvi susret s bijelom bio je početkom prošlog desetljeća. Prodali smo prvi Mimaki UV desktop flatbed printer s bijelom bojom u Viroviticu. Zanimljivo je da je taj printer i dan danas u upotrebi.
Ta je tehnologija bila bazirana na print glavama od 10-ak pikolitara zbog bijelog pigmenta koji je bio znatno veći u odnosu na CMYK pigmente. Današnje bijele boje su znatno promijenjene. Imaju manju pigmentaciju i mogu se gurati preko print glava s vrlo malim mlaznicama.
Tih je godina krenula masovna prodaja malih UV printera koji su u sebi imali dva kanala rezervirana za bijelu boju. Druga dva kanala bila su predviđena za lak, a ostala četiri za CMYK. Ni danas se tu nije nešto značajno promijenilo, osim da kod bržih printera sada imamo zasebne glave za bijelu, a zasebne za CMYK što znatno ubrzava proizvodnju.
Nakon UV printera, Mimaki i Roland su krenuli s implementacijom bijele boje u solventne printere. Kasnije je na tržište stigao HP s latex printerima s bijelom bojom. Danas, pak, najviše servisiramo DTF printere i to je tehnologija za koju bih mogao reći da troši najviše bijele boje u odnosu na ostale spomenute tehnologije”, pojašnjava gosp. Ciboci.

Koja je razlika između bijelih boja u spomenutim tehnologijama?


UV bijela boja je najmanje zahtjevna za održavanje. Solventne i latex boje se fiksiraju korištenjem temperature, odnosno isparavanjem solventa ili vode. Kod stajanja printera, zbog utjecaja temperature iz okoline, dolazi do hlapljenja solventa ili vode i ispisnom sustavu je potrebna dodatna pažnja da ne dođe do isušivanja print glave ili nekog drugog dijela kroz koji prolazi boja. Kod UV boja je potrebno zaštititi rezervoar boje od utjecaja svjetla što može poslužiti kao okidač za pokretanje polimerizacije i stvrdnjavanja boje. Ukoliko oko boje nemamo svjetlo, ona će biti pasivna i stvarati minimalni trošak održavanja.
Solvent je najmanje poželjan s bijelom bojom. Kod njega do isparavanja dolazi na mnogo nižim temperaturama od latexa. Solventni printeri s bijelom bojom, a bilo ih je i sa zlatnom i srebrnom, nisu pronašli svoju tržišnu nišu. UV boja se pokazala učinkovitijom i danas ozbiljniji proizvođači nude roll-to-roll printere bazirane na bijeloj UV boji.

Pokrivnost bijele

Pokrivnost bijele boje kod latexa i UV je bolja u odnosu na solvent. UV i latex ispisuju pigment na površinu, dok solvent ulazi u strukturu materijala i gubi na vidljivosti. Kod UV bojila je i specifičnost da printanjem više slojeva bijele boje dobivamo 3D efekt, ali i snažno zasićenje koje je neusporedivo s nabrojanim tehnologijama.
Printanje više slojeva bijele boje ima i negativnu stranu – značajno usporava brzinu tiska, ali i troši znatno veće količine bijele boje u odnosu na neku od boja iz CMYK palete.
Gruba kalkulacija tiska na malom UV printeru je bila – 0,20€ trošak bijele boje i 0,20€ trošak svih ostalih boja (CMYK) po jednom ispisanom UV stolu dimenzija 30x42cm. U količinama boje to bi bilo oko 8l CMYK-a u odnosu na 10l potrošene bijele u istom vremenskom intervalu. Iako će se ove brojke nekome činiti velike, to je često bila godišnja potrošnja manjih korisnika UV printera koji su imali ulične print shopove.

Cijeli članak dostupna je i online izdanju Print Magazina. Pročitajte ga ovdje.

Najnoviji oglasi
Partneri

Prijavite se na newsletter

Primajte tjedne novosti iz svijeta grafičke industrije i saznajte sve o našim promocijama i besplatnim sadržajima za posjetitelje/besplatnim sudjelovanjima na eventima, sajmovima i dr.



Prijavom na Newsletter prihavaćate našu Politiku privatnosti
Skip to content