Kada se prije otprilike pet godina DTF (Direct-to-Film) pojavio na tržištu, kao posljednja digitalna tehnologija koja je ušla u industriju tiska na tekstil, njezin je dolazak prošao pomalo neopaženo.
Razvijena u Kini kao alternativa DTG (Direct-to-Garment) tisku, brzo je stekla popularnost zahvaljujući svojoj svestranosti i mogućnosti tiska na različite vrste tkanina, uključujući pamuk, poliester, mješavine materijala, pa čak i materijale poput kože. Tijekom 2020. i 2021. godine, u jeku pandemije, ova se tehnologija proširila globalno, potaknuta povećanom potražnjom za prilagođenim tekstilnim proizvodima.
Od tada do danas, možemo slobodno reći, sve ostalo je povijest, a DTF i dalje ubrzano osvaja grafičku industriju.
DTF je iznimno dobro prihvaćen i od strane grafičara, ali i proizvođača tekstila, prije svega zbog nižih troškova, jednostavnog procesa i izdržljivosti otisaka. No, razvoj ide dalje, donoseći inovacije u pogledu boja, filmova, posebnih efekata, RIP softvera, ali i brzine i širine ispisa, čime dodatno učvršćuje svoju poziciju na tržištu.
Od prvih printera koji su ispisivali od 1 do 3 m2/h, u samo pet godina došlo se do brzina od 15, 20 pa i više m2/h.
Ovaj napredak postignut je zahvaljujući razvoju širih rola (60 – 120 cm), boljih print glava (kao što su Epson i3200, Ricoh Gen5 i Kyocera), optimiziranog RIP softvera i automatiziranih “shakera”.
I veliki svjetski brendovi brzo su spoznali da bi bilo dobro “uskočiti na taj vlak” pa danas svi oni – Brother, Epson, Mimaki, Ricoh, Roland imaju svoje rješenje. Kvalitetom otiska su, nema sumnje, konkurentni kineskima. Cijenom? To je već drugo pitanje!
DTF – prednosti, mane i primjena
DTF tehnologija u stvari omogućava jednostavnu i cjenovno iznimno povoljnu izradu preslikača. Sam proces izrade preslikača ne zahtijeva neko specijalno znanje i iskustvo. DTF preslikači pogodni su za široki raspon materijala, a mogu se izraditi za zalihe te se po potrebi, naknadno apliciraju na tekstil.
Prednosti ove tehnologije, prije svega, su lakoća korištenja, ekonomična cijena te brza izrada kvalitetnih i trajnih personaliziranih proizvoda.
U usporedbi s tradicionalnim metodama tiska kao što su sitotisak i DTG, DTF printeri su cjenovno povoljniji zbog čega ovo i postaje jedna od najpopularnijih tehnologija za tisak tekstila.
Ono što se ističe kao glavni nedostatak je da DTF preslikači imaju “plastičan opip” s obzirom da boja i ljepilo ostaju na površini tekstila. Kod manjih preslikača to ne predstavlja problem, međutim, majice s velikim preslikačima možda neće biti najugodnije za nošenje.
Print21 u Sarajevu ima bogatu ponuda DTF rješenja
DTF printera neće nedostajati niti na ovogodišnjem sajmu Print21 u Sarajevu. Posjetitelji će iz prve ruke moći svjedočiti njihovim mogućnostima – bilo da se radi o kineskim brendovima, od kojih neki, barem na tržištu naše regije, više baš i nisu “no name” ili poznatim regionalnim i globalnim igračima.
Carlos Signs u Sarajevo donosi premijeru novog Rolandovg DTF-a TY-300, predstavljenog u 1. mjesecu ove godine.
Na štandu tvrtke IGEPA bh bit će Nanodiy DTF premium širine 60 cm s fluo bojama, UV DTF printeri, a tu je i Brother DTG.
Copy Star i Eurocop predstavit će visoko učinkovit DTG/DTF za proizvodnju velikih naklada Ricoh Ri 4000.
Tvrtka Srele Laser Sistem u svojoj ponudi ima DTF rješenja širine 30, 35 i 60 cm i predstavit će ih u Sarajavu.
No, tvrtka Šivanol donosi zanimljivu alternativu ili nadopunu DTF-u, a riječ je o dobro poznatom strojnom vezu, odnosno štiku čije mogućnosti daju luksuzan i premium izgled proizvodu uz nedostižnu postojanost dizajna.
Dakle, ako planirate ući na tržište personaliziranog tiska tekstila malih naklada, onda svakako dođite na Print21 u Sarajevo i pronađite DTF po svojoj mjeri.
Ulaz na sajam je besplatan, a vi osigurajte svoju ulaznicu već danas!