Prvi saznajte najnovije vijesti




Prijavom na Newsletter prihavaćate našu Politiku privatnosti

EU regulativa i inovacije u fokusu seminara o ambalaži održanom u Banja Luci

U Amfiteatru Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Banja Luci, 3. 10. održan je seminar “Ambalaža 2024”. Seminar je okupio stručnjake i predstavnike grafičke industrije iz cijele regije. Organizatori ovog značajnog događaja bili su Tehnološki fakultet Univerziteta u Banja Luci i zagrebačka tvrtka Kaligraf.
Seminar je otvorio dekan Tehnološkog fakulteta, prof. dr. Borislav Malinović. U uvodnom obraćanju naglasio je važnost inovacija u grafičkoj industriji te doprinos koji obrazovne institucije i industrija mogu dati kroz zajedničku suradnju.

Prvi predavač, prof. dr. Mladen Stančić, obradio je temu “Projektovanje kartonske ambalaže i izrada štanc alata”. Temeljito je objasnio ključne aspekte projektiranja ambalaže, kao i izradu štanc alata. Posebno se osvrnuo na probleme s kojima se suočavaju projektanti te na probleme prisutne u grafičkim pogonima u radu sa štancama. Prof. Stančić govorio je i o tehničkim izazovima te mogućnostima unapređenja ovog procesa, što je izazvalo veliki interes prisutnih.

Kako uskladiti sve zahtjeve stavljene pred ambalažu?

Drugi predavač bio je gosp. Miho Karolyi, osnivač i direktor tvrtke Kaligraf. Fokus svog izlaganja usmjerio je na novu EU uredbu o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR). Na jednostavan i pristupačan način predstavio je ključne promjene koje donosi ova uredba, uključujući smanjenje emisije CO2, unapređenje sistema prikupljanja otpada te ukidanje određenih materijala u ambalažnoj industriji. Naglasio je važnost što brže prilagodbe novim regulativama zbog kratkih rokova za implementaciju, preporučivši sudionicima da se dodatno informiraju o uredbi koja će značajno utjecati na industriju.


Nakon pauze, gđa Željka Tihomirović također iz tvrtke Kaligraf održala je predavanje na temu “Ambalaža budućnosti – novi aspekti kreativnosti”. Govorila je o izazovima usklađivanja visokih ekoloških standarda nove EU uredbe s potrebama za kreativnim i funkcionalnim dizajnom ambalaže. Istakla je koliko je važno da dizajneri pronađu balans između ekoloških zahtjeva i privlačnosti proizvoda na tržištu, koristeći nove tehnologije i održive materijale.

Prof. dr. Nemanja Kašiković u svom se izlaganju osvrnuo na analize koje ukazuju na pravce budućih investicija u industriji ambalaže. Govorio je o novim trendovima u digitalnom tisku, koja donosi benefite u personalizaciji i proizvodnji manjih serija ambalaže te omogućava veću fleksibilnost proizvođačima u odgovoru na tržišne zahtjeve.

Prof. dr. Igor Majnarić fokusirao se na standardizaciju u grafičkoj industriji. Prezentirao je međunarodne standarde koji su ključni za optimizaciju proizvodnih procesa. Istakao je prednosti uvođenja standardizacije, uključujući poboljšanje kvalitete proizvodnje i smanjenje troškova, što donosi konkurentsku prednost proizvođačima koji ih primjenjuju.

Posljednje predavanje održao je doc. dr. Zoran Gazibarić, domaćin seminara. On je govorio o pravilnoj izradi kalkulacija u proizvodnji ambalaže. Naglasio je česte greške kalkulanata, posebno u vremenskom normiranju operacija te ukazao na problem gubitka vremena pri manipulaciji poluproizvoda. Ovaj problem, kako je objasnio, često snosi tiskara, što može značajno smanjiti profitabilnost.
Seminar je završen neformalnim druženjem u holu fakulteta, gdje su sudionici nastavili diskusije o izazovima i mogućnostima koje donosi budućnost ambalažne industrije.

Najnoviji oglasi
  • Trenutno nema dostupnih oglasa.

Partneri

Prijavite se na newsletter

Primajte tjedne novosti iz svijeta grafičke industrije i saznajte sve o našim promocijama i besplatnim sadržajima za posjetitelje/besplatnim sudjelovanjima na eventima, sajmovima i dr.



Prijavom na Newsletter prihavaćate našu Politiku privatnosti
Skip to content