Kao i sve digitalne tehnologije i DTF će u budućnosti sigurno doživjeti značajne promjene, prvenstveno u pogledu kvalitete ispisa, brzine proizvodnje i ekološke održivosti.
Prvi značajni pomaci očekuju se u razvoju naprednijih DTF printera. Današnji modeli već su izuzetno precizni, ali u budućnosti možemo očekivati još brže strojeve koji će moći printati na većim formatima bez gubitka kvalitete. Također, velika je vjerojatnost da će biti opremljeni pametnim senzorima i AI tehnologijom koja će omogućiti automatski color menadžment, doziranje boje i precizno nanošenje ljepila. Time će se dodatno smanjiti greške i otpad materijala.
Osim hardverskih unaprjeđenja, očekuje se i razvoj novih generacija boja i PET filmova. Boje će biti ekološki prihvatljivije, dugotrajnije i još otpornije na vanjske uvjete poput pranja, abrazije i UV zračenja. Proizvođači već sada rade na formulacijama boja bez štetnih kemikalija, a budućnost bi mogla donijeti i biološki razgradive ili reciklabilne PET filmove.
Jedan od ključnih izazova u DTF tehnologiji trenutno je trajnost otisaka na rastezljivim materijalima. Iako su današnji transferi fleksibilni, kod dugotrajnog nošenja i pranja može doći do pucanja i ljuštenja boje. Razvoj poboljšanih termičkih ljepila s dodatnim elastičnim svojstvima omogućit će bolju prilagodbu tkanini bez gubitka kvalitete ispisa.
Potpuna automatizacija
Budućnost DTF tehnologije ne leži samo u poboljšanju printera i materijala, već i u potpunoj automatizaciji proizvodnog procesa. Već sada vidimo sve više sustava koji kombiniraju printere s automatskim posipačima za nanošenje ljepila i termo tunelima za fiksiranje otiska, no u budućnosti će cijeli proces biti još jednostavniji i optimiziraniji.
Jedan od najvažnijih aspekata budućeg razvoja bit će integracija DTF tehnologije s e-trgovinama i sustavima narudžbi. Ova vrsta “print-on-demand” proizvodnje već postoji kod DTG tehnologije, ali u budućnosti će postati još učinkovitija, čime će se omogućiti brža isporuka, manja potreba za zalihama I manji troškovi proizvodnje.
Trenutno se DTF uglavnom koristi za tisak na majice, kape i radnu odjeću, ali u budućnosti bi se njegova primjena mogla značajno proširiti. Jedno od mogućih područja rasta je automobilska i tehnološka industrija, gdje bi se DTF otisci mogli koristiti za personalizaciju interijera automobila, gadgeta, torbi za prijenosna računala i sličnih proizvoda. Sportska industrija također bi mogla doživjeti veliku ekspanziju DTF tehnologije, pogotovo u kombinaciji s novim materijalima koji bolje upijaju znoj i omogućuju veću prozračnost.
DTF nije samo privremeni trend, to je tehnologija koja je već sada duboko promijenila industriju tiska na tekstil i nastavit će rasti u narednim godinama.
DTF je bio tema broja prošlog izdanja Print Magazina, koji je sada dostupan i online.
Doznajte što smo pisali.