Smithers je objavio novu studiju „Budućnost tiska ambalaže do 2027.“. Studija predviđa da će potražnja na tržištu tiska etiketa i ambalaže nastaviti rasti. Zato će i u narednih pet godina ovi segmenti biti strateški prioritet za proizvođače strojeva, dobavljače boje i tiskare.
Smithersov grafikon predviđanja pokazuje kako će globalno tržište ambalaže vrijedno 456,3 milijarde USD u 2021., ove godine porasti na 473,7 milijardi USD. Uz rast po CAGR stopi od 3,1% do 2027. dosegnut će 551,3 milijarde USD (uz konstantne cijene iz 2021.).
Flexo će ostati najrašireniji postupak tiska. Čini oko 36% suvremenog tržišta, a prirodna ekspanzija daje fleksotisku pozitivne izglede za rast (+2,4 posto CAGR) do 2027. Drugi analogni procesi, uključujući ofsetni lito (+2,5 posto CAGR), imat će prema studiji sličan organski rast tijekom petogodišnjeg razdoblja, uglavnom potaknut s tržišta u razvoju.
Najveća ekspanzija će, međutim, doći od digitalnog tiska ambalaže – s predviđanjem CAGR-a od više od 10 posto do 2027. Pružatelji usluga tiska spremni su iskoristiti prednosti značajnih ulaganja proizvođača digitalnih tiskarskih strojeva u razvoj. Novi strojevi donose poboljšanja u produktivnosti i pouzdanosti te povećavaju broj narudžbi za poslove kod kojih je digitalno cjenovno konkurentno u odnosu na već uspostavljenu analognu produkciju.
Tehnički napredniji strojevi i automatizacija
Tisak ambalaže postaje sve konkurentniji te će i dalje biti u središtu daljnjih tehničkih inovacija. Pritom se misli na poboljšanje održivosti ispisnih sustava minimiziranjem otpada, optimizaciju energetske učinkovitosti stroja i razvoj sustava koji mogu ispisivati na niz novih održivijih ambalažnih materijala, uključujući fleksibilne barijerne papire i monomaterijalne polimerne konstrukcije.
Izvješće također pokazuje da će se tržište ambalaže prilagoditi novim zakonskim zahtjevima kako bi se udaljilo od plastike za jednokratnu upotrebu i poboljšalo mogućnost recikliranja svih formata.
Nadalje, implementacija najnovije automatizacije unaprijedit će i digitalnu i analognu proizvodnju. Ove tehnologije Industrije 4.0 imaju potencijal za istovremeno smanjenje potrebe za kvalificiranom radnom snagom dok povećavaju odziv i ukupnu kvalitetu tiska, dosljednost i vrijeme rada.
Sve gore navedene činjenice doprinijet će daljnjem prodoru digitalnog tiska – posebno ink jet-a – u ambalažu i etikete.