Kompanija Difol, uz to što je zajedno s kompanijom Brother bila domaćin ovogodišnje Grafime i ove je godine na sajam donela celi niz zanimljivih rešenja i tehnologija. Fokus je bio na Brother i Roland mašinama. Više o prednostima ovih štampača rekao nam je Nikola Bešević iz servisne i tehničke podrške u kompaniji Difol.
Šta ste izložili na ovogodišnjem sajmu Grafima?
Ono što ističemo na Grafimi je Brother GTX 600 za industrijsku štampu majica. Ovaj model ima duplo veću produkciju u poređenju sa osnovnim modelima. Boje se dopunjuju, što čini otisak jeftinijim, pa smo se potrudili da ga ove godine posebno istaknemo.
Brother GTX 600 opremljen je piezoelektričnim glavama koje ne zahtevaju čestu zamenu, što je velika prednost. U poređenju sa nekim drugim brendovima, gde korisnici godišnje troše i do 1.500 evra na zamenu glava, kod Brothera tih skrivenih troškova nema. Takođe, mašina ima izvanrednu izolaciju grejača, koji troši manje struje i ne gubi temperaturu, što dodatno smanjuje operativne troškove.
Pored toga, predstavili smo Roland VersaOBJECT MO-240, UV flatbed štampač, kome je ovo beogradska premijera. U poređenju sa prethodnim modelima, ima skoro duplo veće radno polje i brzinu koja je do 2,5 puta brža. Cena boje je tri do četiri puta niža u odnosu na ranije modele. Roland je napravio veliki iskorak sa ovom mašinom. Takođe izlažemo i Roland eko-solventne štampače sa širinom od 1,6 metara.
Na štandu je bila i Brother latex mašinu od 1,6 metara, kao i nova Graphtech-ova seriju CE8000, što je premijera za Srbiju, a kako je tek postala raspoloživa, možda i u Evropi.
Od naše standardne ponude, izdvojili bismo Roland DGXPRESS UG-641 UV, Roland VG3 i SG3 iz druge serije. To su modeli koji su već poznati našim kupcima i predstavljaju standard za print&cut mašine, a očekujemo da će se prodavati još neko vreme.
Kolika je razlika između solventne i UV tehnologije u prodaji? Da li se primećuje prelazak na UV tehnologiju ili solvent i dalje ostaje osnovna tehnologija?
Razlika u ceni otiska postoji, ali sa novim modelima UV štampe cena se značajno približila solventnoj tehnologiji. Primećujemo sve veću potražnju za štampom bele boje, UV lakiranjem i štampom na materijalima koje solvent ne može da pokrije, poput hologramskih i poliesterskih folija, srebrnih, zlatnih površina itd. Takođe smo prodali nekoliko mašina kupcima koji se bave specijalizovanim stikerima i premium etiketama za vina.
Naš UV štampač može da postigne brzinu do 32 kvadrata po satu kada radi u duplom CMYK modu, što je za ovu kategoriju i cenovni rang impresivno.
Koja je cena ovih mašina?
Cena je oko 18.900 evra za brži model sa rezačem, uz opciju bele i laka. Kada je mašina konfigurisana na dupli CMYK, može da štampa do 32 kvadrata na sat. U slučaju da se koristi bela boja i lak, glave su posebno postavljene, pa se ne gubi na brzini kada štampa belu i CMYK u isto vreme. U tom slučaju brzina je do 16,5 kvadrata na sat.
Kako se latex tehnologija pokazala na tržištu?
Latex tehnologija naših brendova je relativno nova i tek ih u poslednjih par godina aktivno promovišemo. Roland i Brother latex štampači imaju varijabilnu veličinu kapljica boje, od 5 do 15 pikolitara, što ih razlikuje od drugih mašina koje uglavnom koriste fiksnu veličinu kapljica. Ova tehnologija omogućava izvanredan gamut boja, čak i bez korišćenja dodatnih svetlih boja poput svetle cyan ili svetle magenta, što je čest slučaj kod drugih mašina.
Koje je vaše ciljno tržište za latex tehnologiju? Da li su to postojeće firme koje unapređuju svoju tehnologiju ili nove firme?
Nije nam presudno da li je korisnik nov ili postojeći koji širi svoj posao i prelazi na latex tehnologiju. Ova tehnologija je posebno korisna tamo gde je ekološka održivost boja važna ili za specifične aplikacije.