Elektrofotografija je danas neizostavan deo moderne grafičke industrije. Odlikuje se visokim kvalitetom štampe koji danas može da parira konvencionalnim tehnologijama štampe. Standardna rezolucija štampe od 2400×2400 dpi, uz upotrebu UltraChrome HDR, Beyond CMYK ili drugih dodatnih tonera, osigurava kvalitet fotografije sa širinom raspona većom od 90% pantone skale boja.
Današnji toneri, u smislu kvaliteta slike, postojanosti svetlosti, mehaničke otpornosti, mogućnosti recikliranja i ekološke prihvatljivosti, predstavljaju veliki korak napred u izboru elektrofotografije kao tehnologije broj jedan u digitalnim štamparijama.
Danas svi proizvođači nude, pored osnovnog CMYK-a, i upotrebu dodatnih tonera koji proširuju gamu, omogućavaju štampanje metalik boja, parcijalnog laka, bele, IC, fluorescentnih boja… Danas na tržištu srećemo štampače niske proizvodnje sa „petom“ štamparskom jedinicom koja se koristi za osnovnu boju (belu, metalik, roze boju) preko koje postavljamo dodatnu boju. Takođe povećava vrednost štampanog materijala.
SRA3 se pozicionirao kao standard u elektrofotografiji
Najčešća primena elektrofotografije u grafičkoj industriji je štampa tabaka u formatu SRA3 (32 x 45cm). Formati sa kojima smo se susreli uključuju 320 x 480, 356 x 520 mm, formate banera 350 x 700 mm ili 350 x 1000 mm.
Veliki iskorak u elektrofotografiji ostvaren je uvođenjem prve elektrofotografske mašine u formatu B2 XL (750 x 662 mm). Revoria Press GC12500, koji je Fujifilm predstavio na sajmu drupa 2024, koristi ovaj format za štampanje šest A4 stranica sa jednog B2 XL lista. Prednost ovog formata je njegova kompatibilnost sa velikim brojem mašina za završnu obradu u konvencionalnim štamparijama, što će doprineti lakšem prelasku na digitalizaciju konvencionalnih štamparija.
Pored standardne štampe iz tabaka, elektrofotografija je napravila značajan napredak u oblasti štampe etiketa i ambalaže. Proizvođači kao što su Konica Minolta i Xeikon razvili su specijalizovane elektrofotografske uređaje za štampanje etiketa sa rolni. Konica Minolta sa svojom AccurioLabel serijom i Xeikon sa serijom CX pružaju rešenja koja kombinuju visoku rezoluciju štampe sa brzinom i fleksibilnošću. Ove mašine obično dolaze u radnim širinama od 330 cm za štampanje na samolepljivim etiketama, medijima za tapete ili knjižnim blokovima do maksimalnih širina od 508 mm, koji su veoma upotrebljivi za štampanje postera u B2 formatu.
Širok izbor materijala omogućava fleksibilnost proizvodnje
Štampanje na raznim premazanim i nepremazanim materijalima, uključujući papir, karton, reljefne papire, samolepljive papire, folije, specijalne materijale za industrijsku primenu i razne sintetičke materijale, obezbeđuje fleksibilnost proizvodnje od kancelarijskog do industrijskog okruženja.
Od štampe veoma tankog krep papira ili wrap papira težine samo 40 grama do štampe dizajnerskog reljefnog kartona ili kartona za ambalažu težine 600 grama. Širina štamparskih podloga i brza zamena omogućavaju proizvodnju malih tiraža različitih štampanih materijala uz minimalne troškove proizvodnje.
Brzina štampe sve više tiraž usmerava na elektrofotografiju
Standardna brzina proizvodnje elektrofotografskih štampača u regionalnim štamparijama kreće se od 60 do 100 ppm, što zadovoljava potrebe lokalnih klijenata. Izuzetak su štampači koji imaju proizvodni kapacitet od nekoliko stotina kvadratnih metara na sat. Među štamparima koji štampaju iz rolne u regionu imamo nekoliko Xeikon štampača sa proizvodnjom od preko 500 m2 otisaka na sat. Koriste se u proizvodnji samolepljivih etiketa.
Sa ovim brzinama, veliki broj ofset štamparija može da pokrije deo potreba tržišta za štampanjem personalizovanih štampanih materijala u malim tiražima, ali čak i serije od 500 ili 1000 SRA3 listova završavaju na elektrofotografskim štampačima. Uprkos većim troškovima štampe u poređenju sa ofset štampom, brzina isporuke ponekad usmerava veće tiraže na digitalnu štampu.
Temu elektrofotografije obrađivali smo u prvom ovogodišnjem broju Print Magazina, koji je sada dostupan i online.