Tiskara Amanita iz Bjelovara jedna je od starijih grafičkih radionica, a vlasnik Igor Oros, naš sugovornik, vrlo aktivan u udruzi FESPA Hrvatska. S obzirom da u pogonu imaju širok raspon tehnologija, pitali smo ga da nam pobliže opiše rad s bojama i probleme na koje nailazi u radu?
„U tiskari Amanita koristimo klasične i digitalne tiskarske tehnologije. Za odabir tehnologije koju ćemo koristiti važni su zahtjevi kupca, mogućnosti pojedinih tehnologija i kalkulacija za konkretan posao. Sve češće imamo zahtjeve kupaca koji traže da se i manje naklade odrade klasičnim tiskarskim tehnologijama bez obzira na cijenu.
Kod klasičnih tiskarskih tehnologija postoje različite boje za različite materijale, za razliku od digitalnog tiska gdje na jednom stroju ugradite jednu vrstu boje i osuđeni ste na raspon materijala gdje se pokazuju zadovoljavajući rezultati. Mogućnost prilagodbe boje svakoj pojedinoj podlozi velika je prednost, ali zahtijeva znanje radnika i veći lager boja budući da radimo s puno vrsta različitih podloga. Različita je baza bojama za materijale kao što su PVC, polietileni, papir, metal, guma…
Naši dobavljači u svojoj ponudi imaju pokrivne i transparentne boje. Već ta činjenica ukazuje da se rješavanje problema pokrivnosti boja na određenu podlogu lakše rješava kod klasičnih tehnologija tiska. Naravno da je uputno napraviti probu na konkretnu podlogu i vidjeti kakvo je prianjanje, pokrivnost, mehanička otpornost na uobičajeno struganje… Uputno je rezultate provjeravati odmah i nakon 24 sata. Naime, neki materijali, npr. papiri bojani u masi, tek nakon dužeg perioda pokazuju „propadanje“ boje u podlogu. Tada uzimamo drugu – odgovarajuću vrstu boje i riješili smo problem.
Razlike u cijenama između pokrivnih i transparentnih boja postoje, kao i razlike između proizvođača. U dugogodišnjoj praksi za pojedine materijale izabrali smo boje koje primjenjujemo. Tražeći najbolji rezultat ili „najkomotniji“ rad, odabiremo konkretnu boju. Tada nam je razlika u cijeni između dobavljača visokokvalitetnih boja u drugom planu. Kod tiska s ovim bojama, važno je imati iskusnog operatera i u tom slučaju dobar rezultat neće izostati.
Bijela kod DTF-a
Od digitalnih tehnologije tiska tekstila, posjedujemo DTG i DTF printere. Kod DTG-a smo se zadržali samo na tisku sa CMYK bojama dok kod DTF-a koristimo bijelu boju.
DTF je nova tehnologija i dobavljači se često uče nakon što su prodali stroj.
Dodatni veliki problem je što dobavljači boja, uglavnom kineskih, nemaju stvaran uvid u pojedine pošiljke boje. Tako da bez obzira uzimate li uvijek boju od istog dobavljača događa se da su u različitim pošiljkama različite količine pigmenta. Nažalost, nekada se zna događati da dođe i boja koja je zbog smrzavanja u transportu neupotrebljiva ili će korisniku napraviti štetu na stroju.
Kada je riječ o pokrivnosti bijele boje u DTF tehnologiji izrade preslikača postoje različite količine pigmenta koje pojedini dobavljači nude – bijela, HD bijela i extra bijela. Tu naravno postoji činjenica i opasnost da extra količina bijelog pigmenta može napraviti probleme na glavi stroja.
Uz sve različite količine deklariranog bijelog pigmenta u boji preslikač napravljen DTF tehnologijom ne može savršeno sakriti podlogu kod npr. dresa s crveno-bijelim kockicama. Čak ni s upotrebom crnog praha. Kod takvih zahtjeva, koristimo klasične tiskarske tehnike.
Za tisak na krute podloge, u pogonu koristimo UV printer s bijelom bojom. Učvršćivanje boje kod ove tehnologije radi se pomoću UV lampe. Da bi otisak učvrstili, UV svjetlo mora proći kroz cijeli nanos boje koja nakon toga počinje s umreženjem – učvršćenjem. Iz toga slijedi zaključak da UV boje moraju biti dovoljno transparentne da bi mogle biti učvršćene. Svjesni toga možete pokušavati napraviti višeslojne nanose bijele boje, ako to traže kupci i ako to podnosi kalkulacija, ili se odlučiti za klasičnu tiskarsku tehniku. Čak i kod UV sitotiska boje su transparentne, ali postoje aditivi koji omogućuju da se nakon startnog osvjetljavanja UV tunelom naknadno kroz vrijeme boja učvrsti“, govori nam gosp. Oros.
Koliko je bijela boja danas izazovna u grafičkoj proizvodnji. Na što treba obratiti pažnju pročitajte u intervju dostupnom u online izdanju Print Magazina.