U Amfiteatru Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Banja Luci, 3. oktobra je održan seminar „Ambalaže 2024“.
Seminar je okupio stručnjake i predstavnike grafičke industrije iz čitavog regiona. Organizatori ovog značajnog događaja bili su Tehnološki fakultet Univerziteta u Banja Luci i zagrebačka kompanija Kaligraf.
Seminar je otvorio dekan Tehnološkog fakulteta prof. dr Borislav Malinović. On je u uvodnom obraćanju istakao značaj inovacija u grafičkoj industriji i doprinos koji obrazovne institucije i industrija mogu dati zajedničkom saradnjom.
Prvi predavač, prof. dr Mladen Stančić obradio je temu „Projektovanje kartonske ambalaže i izrada alata za štancanje“. On je detaljno objasnio ključne aspekte dizajna ambalaže, kao i proizvodnju alata za štancanje. Posebno se osvrnuo na probleme sa kojima se suočavaju dizajneri i na probleme koji se javljaju u grafičkim pogonima pri radu sa štancama. Prof. Stančić je govorio i o tehničkim izazovima i mogućnostima unapređenja ovog procesa, što je izazvalo veliko interesovanje prisutnih.
Kako uskladiti sve zahteve postavljene pred ambalažu?
Drugi predavač bio je g. Miho Karolyi, osnivač i direktor kompanije Kaligraf. Fokus njegovog izlaganja bio je na novoj uredbi EU o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPVR). On je na jednostavan i pristupačan način predstavio ključne promene koje donosi ova uredba, uključujući smanjenje emisije CO2, unapređenje sistema sakupljanja otpada i ukidanje određenih materijala u ambalažnoj industriji. Istakao je važnost što bržeg prilagođavanja novim propisima zbog kratkih rokova za implementaciju, preporučivši učesnicima da se dodatno informišu o propisu koji će značajno uticati na industriju.
Nakon pauze, gđa Željka Tihomirović, takođe iz kompanije Kaligraf, održala je predavanje na temu „Ambalaža budućnosti – novi aspekti kreativnosti“. Ona je govorila o izazovima usaglašavanja visokih ekoloških standarda nove regulative EU sa potrebom kreativnog i funkcionalnog dizajna ambalaže. Ona je istakla koliko je važno da dizajneri pronađu balans između ekoloških zahteva i atraktivnosti proizvoda na tržištu, koristeći nove tehnologije i održive materijale.
Prof. Dr Nemanja Kašiković se u svom izlaganju osvrnuo na analize koje ukazuju na pravac budućih ulaganja u ambalažnu industriju. On je govorio o novim trendovima u digitalnoj štampi, koja donosi prednosti u personalizaciji i proizvodnji manjih serija ambalaže. Takođe, omogućava veću fleksibilnost proizvođačima u odgovoru na zahteve tržišta.
Prof. dr Igor Majnarić fokusirao se na standardizaciju u grafičkoj industriji. On je predstavio međunarodne standarde koji su ključni za optimizaciju proizvodnih procesa. On je istakao prednosti uvođenja standardizacije, uključujući poboljšanje kvaliteta proizvodnje i smanjenje troškova, što donosi konkurentsku prednost proizvođačima koji ih primenjuju.
Poslednje predavanje održala je doc. dr Zoran Gazibarić, domaćin seminara. Govorio je o pravilnoj izradi kalkulacija u proizvodnji ambalaže. On je ukazao na česte greške kalkulatora, posebno u vremenskoj standardizaciji operacija, i ukazao na problem gubitka vremena prilikom manipulacije poluproizvodima. Ovaj problem, kako je objasnio, često snosi štamparija, što može značajno da smanji profitabilnost.
Seminar je završen neformalnim druženjem u holu fakulteta, gde su učesnici nastavili razgovore o izazovima i mogućnostima koje donosi budućnost ambalažne industrije.