Nakon što je premijerno predstavljen na ovogodišnjoj drupi, Mutohov štampač s revolucionarnom tehnologijom štampe – HydrAton 1642 prvu regionalnu premijeru imao je u Beogradu na sajmu Grafima. Novi štampač predstavio nam je gosp. Robert Leskovec, direktor kompanije N.C.R. Ljubljana koja Mutoh tehnologiju donosi na područje Adria regiona.
Prvi put u regionu izložen je HydrAton 1642. Koje su ključne karakteristike ovog modela?
Tako je, Grafima je prvo mesto na kojem u regionu izlažemo HydrAton 1642. HydrAton 1642 može da postigne maksimalnu brzinu od 15 m2/h, pri rezoluciji od 1200 dpi. To znači da sve što radi, radi u fotokvalitetu, što ga čini izuzetno konkurentnim na tržištu. Uz to, podržava široki raspon materijala. Naravno, najvažniji element ovog printera je Aquafuze™ tinta koju je razvio Fujifilm. Tinta je to koja kombinuje najbolje karakteristike UV i tinti na vodenoj bazi. Ova sinergija će da zadovolji mnoge zahteve tržišta. Njegova primena je uistinu široka, no pre svega je vidimo u enterijeru, zbog ekoloških karakteristika tinte te reklamnoj industriji obzirom na visoku mehaničku otpornost.
Planiramo da bude dostupan za prodaju od 1. oktobra, a cena će se kretati oko 24.000 evra.
Kako vam se čini kombinacija UV tehnologije i vode koju koristi ovaj sistem?
Današnje tržište oslanja se na tri osnovne vrste mastila – solvent, UV i latex. Mi smo pokušali uzeti najbolje od svake u ugraditi u Aquafuze™. Cilj je bio, pre svega, da se razvije „zelena“ tehnologijaI. Potrebno je još testiranja da bismo videli pun potencijal, ali mislim da je ovo što se postiglo direktna konfrontacija sa latexom.
Što ste još od noviteta predstavili na Grafimi?
Tu je i XpertJet 1462. To je industrijska mašina sa šest boja i površinom štampe od 142×70 cm. Ova mašina je idealna za promo segment, mada se većina ovakvih mašina postavlja u industrijskim postrojenjima. Na primer, u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji, teško je naći firmu koja će štampati rokovnike tokom čitave godine, ali u industriji za ovakve mašine ima puno posla.
Printer može da štampa na objekte visine do 15 cm. U nekim slučajevima boje se direktno koriste bez prajmera, što olakšava proces proizvodnje.
Printer ima dva segmenta za rad, što omogućava jednom delu da štampa, dok drugi deo postavlja sledeći materijal. To je posebno korisno kod većih formata, gde se širina pomera da bi se omogućio kontinuiran rad.
Kakav je proces proizvodnje? Da li je automatizovan?
Proces je potpuno automatizovan. Radnik dobije radni nalog sa barkodom, stavi objekt u mašinu, a mašina automatski izbacuje broj kopija. Sve je napravljeno tako da se maksimalno smanji ljudski faktor, iako još uvek ima mesta za optimizaciju uz pomoć robota.