Kako iskoristiti mogućnosti digitalnog tiska za ostvarivanje dodatnog profita u proizvodnji ambalaže? Kako pomoću personaliziranih kampanja ojačati odnose s postojećim kupcima i steći lojalnost novih?
Ambalažna industrija će u skoroj budućnosti doživjeti značajnu transformaciju. Tehnologije digitalnog tiska ušle su u sve niše grafičke industrije i polako postaju norma u proizvodnji. To se događa i u ambalažnoj i etiketnoj industriji, gdje je uvođenjem digitalne tehnologije, uz poboljšan tijek rada, moguće realizirati proizvode koji omogućuju personalizirani marketinški pristup. Proizvodni je proces skraćen i proizvod moguće brzo plasirati na tržište. Vrijeme potrebno za izmjenu dizajna je u tehnološkom smislu drastično smanjeno, jer je tiskovna forma sada virtualna, što pripremne procese za pokretanje proizvodnje svodi na minimum. Pristup tehnologiji pakiranja za tvrtke je od strateške važnosti i njenim pravilnim korištenjem može dati ključnu prednost nad konkurencijom. Personalizacija je alat kojim se krajnjem korisniku pruža osobno iskustvo i daje osjećaj pripadnosti, a ujedno se unaprjeđuje kvaliteta proizvoda, čime se brand izdvaja nad konkurencijom. Vlasnici robnih marki diljem svijeta ulažu značajna sredstva u planiranje svoje digitalne strategije pakiranja proizvoda. Tehnologija koja danas postoji, u stanju je proizvesti ambalažu visoke kvalitete, na različitim materijalima za digitalni tisak. Na prodajnim policama sve je više digitalno otisnute ambalaže.
Što sve smatramo ambalažom?
Ambalaža je prema definiciji naziv za posude različitog oblika ili zaštitne omotače koji obavijaju neki proizvod – u svrhu zaštite od vanjskih utjecaja. Ona smanjuje mogućnost oštećenja proizvoda i prati ga od mjesta proizvodnje, preko transporta i skladištenja, do prodaje i uporabe. Ambalaža u visokorazvijenim potrošačkim društvima nadilazi svoju osnovnu funkciju. Pomoću dizajna i uz upotrebu odgovarajuće tehnologije, ambalaža postaje moćno marketinško sredstvo, proizvodu daje dodatnu vrijednost i neizostavan je dio potrošačkog iskustva. Uz iznimku povratne ambalaže, nakon isporuke, potrošač u pravilu odbacuje ambalažu, jer se ona nužno ne koristi u rabljenju proizvoda. Ova činjenica je bitna s ekološkog aspekta, jer se ambalaža proizvodi iz različitih materijala, koji na okoliš utječu različito.
Funkcije Ambalaže
Osnovne funkcije ambalaže su: zaštitna, skladišno – transportna, prodajna i uporabna (osim funkcionalnosti, ambalaža mora biti i zdravstveno ispravna). Kvalitetna ambalaža svaku od ovih uloga ispunjava u potpunosti.
Ambalažni materijali
Materijali koji se tradicionalno koriste u izradi ambalaže su: papir i karton, drvo, staklo, tekstil, keramika, metal (aluminij, folije, lim, čelik), polimerni materijali i višeslojni laminirani materijali. Današnja ambalaža često je sastavljena od više materijala. Takva višeslojna ambalaža koristi različita estetska i funkcionalna svojstva i prednosti svakog pojedinog materijala. Korištenjem digitalnih tehnologija otvaraju se nove proizvodne mogućnosti koje nije bilo moguće ostvariti klasičnim tehnikama tiska. Nove tehnologije uz svoje prednosti, pred ambalažnu industriju i materijale postavljaju i nove zahtjeve. Razvoj materijala za pakiranje snažno je ubrzan posljednjih godina. Razlog tome su i povećani zahtjevi za sigurnost proizvoda, pritisak na smanjenje cijena i razni ekološki aspekti. Ambalažna industrija je pod povećalom zbog svog utjecaja na okoliš, ali i zbog svoje osjetljivosti na razlike u potrošačkoj moći kupaca. Manje, digitalno proizvedene naklade, ključne su za uspjeh u ovoj industriji.