U stalnoj raspravi na relaciji tiskane knjige i e-čitači, čini se da tiskane knjige ipak pobjeđuju, posebice u očima mladih. Novo izvješće Pew Researcha pokazalo je da Generacija Z, oni rođeni između 1997. i 2015., u velikoj većini radije čitaju knjige u tiskanom obliku umjesto korištenja elektroničkih uređaja. Time opovrgavaju uobičajenu pretpostavku da je ova generacija, prije svega, digitalna.
Prema izvješću, gotovo 70% ispitanika u SAD-u u dobi od 18 do 29 godina reklo je da čita tiskane knjige. Samo 42% reklo da čita e-knjige. Sveukupno, više od 80% generacije Z reklo je da čita knjigu u bilo kojem formatu. Što je najveći postotak od svih ispitanih dobnih skupina.
U Velikoj Britaniji priča je ista. Izvješće tvrtke Nielsen BookData pokazalo je da su tiskane knjige bile najpopularniji način čitanja za kupce u dobi između 13 i 24 godine. Na njih otpada čak 80% kupnji knjiga. Za usporedbu, e-knjige su činile samo 14% prodaje za istu dobnu skupinu.
Praktično i lakše za čitanje
Postoji nekoliko razloga zašto generacija Z pokreće tržište tiskanih knjiga. Kao jedan od razloga, mnogi navode činjenicu da je imati tiskanu knjigu osobnije i praktičnije. Također, lako ju je uzeti i odložiti. “Ne postoji ništa bolje od otvaranja prave knjige na kauču ili plaži”, “Imaju i odličan miris”, samo su neki od komentara.
Ostali razlozi uključuju lakše čitanje, s većom mogućnošću da se čitatelju omogući istinska koncentracija i isključivanje iz svijeta.
TikTok i dalje ima ključni utjecaj na tržište knjiga sa svojim kanalom BookTok. Na njemu, naime, promovira određene naslove i autore milijunima mladih čitatelja. Nielsen je 2022. ispitao brojne čitatelje i otkrio da je svaki četvrti koristio BookTok, pri čemu su ti potrošači činili gotovo 90 milijuna kupnji knjiga.
Uvjerljiv slučaj za tisak
Ono što je zaista zanimljivo u vezi s preferencijama generacije Z prema tiskanim knjigama jest to da su odrasli uz digitalne medije. Okretanje leđa elektroničkim uređajima stoga je i više nego uvjerljiv argument u korist tiska. Zajednička pretpostavka vezana uz mlade je da se ne mogu odvojiti od svojih telefona pa se svjesno odlučuju da ih ostave u korist formata koji već stoljećima pruža stvarni osjećaj.
Bilo da se radi o prilici da se izgubite u štivu bez digitalnih prekida, taktilnoj prirodi papira, nedostatku naprezanja očiju ili jednostavno prilici da se neko vrijeme odvojite od tehnologije, jasno je da mladi ljudi cijene dobru tiskanu knjigu.