Knjigoveštvo ili uvezivanje kao zanat staro je nekoliko stoljeća. Iako je današnji oblik uveza grafičkih proizvoda prilagođen industrijskoj proizvodnji i strojnoj obradi, nije se mnogo promijenilo zadnjih nekoliko stotina godina.
Uvez bi se, dakle mogao definirati kao zbroj konačnih tehnoloških operacija u grafičkom procesu koje grafičkom proizvodu daju konačan oblik, funkcionalnost i dodanu vrijednost. Broj i kompleksnost tehnoloških operacija ovisi o samom grafičkom proizvodu.
Osim knjižnog bloka koji se koristi za spremanje informacija u tiskanom ili pisanom obliku, ovi grafički proizvodi najčešće imaju i omot. Osnovna funkcija omota je zaštititi knjižni blok od oštećenja. Spajanje knjižnog bloka i omota u knjigu zanat je koji se razvijao stoljećima. Stoga smo u prošlom broju Print Magazina temu broja posvetili upravo uvezu.
Uvez je jedan od doradnih procesa kojeg nikako ne treba uzimati zdravo za gotovo. Iznimno je važan, ali istovremeno i složen. Ponekad čak i zahtjevan s obzirom na sve detalje koje treba objediniti kako bi se na kraju dobio proizvod na ponos naručitelja, ali i tiskare. Prava enciklopedija informacija kada se radi o uvezu je prof. dr. sc. Gorazd Golob, bivši profesor na Naravoslovnotehniškom fakultetu u Ljubljani te danas glavni urednik Journal of Print and Media Technology Research. Cijelo to vrijeme zaljubljenik u grafičku tehnologiju.
Koja bi bila najosnovnija podjela rješenja za uvez danas dostupna na tržištu?
Osnovna podjela bila bi na tvrdi i meki uvez. Glavna karakteristika tvrdog uveza je korištenje korica koje kao osnovu imaju tvrdu ljepenku presvučenu prikladnim materijalom. Upravo presvlaka daje ime tvrdom uvezu pa tako tradicionalno razlikujemo:
- uvez kožom (1/1 koža); danas gotovo isključivo imitacija kože
- uvez platnom (1/1 platno)
- polukoža (1/2 koža, kombinacija kože (u hrbatu) i platna)
- poluplatno (1/2 platno, kombinacija platna i plastificiranog ili lakiranog papira)
- uvez u papir (plastificiran ili lakiran, ponekada i papirna imitacija platna).
Kako se uvezuje knjižni blok u tvrdom uvezu, kako u mekom? O čemu sve treba voditi računa, odnosno koji su to ključni elementi koje treba uzeti u obzir kod odabira rješenja za uvez? Sve o uvezu pročitajte u online izdanju Print Magazina i izvrsnom intervju s prof. Golobom.