Evropsko udruženje industrije boja, štamparskih i umetničkih boja, CEPE, pozvalo je zemlje članice EU da odbiju predlog Evropske komisije o uvođenju trajnih antidampinških dažbina na uvoz titanijum dioksida (TiO2) iz Kine.
Titanijum dioksid je neophodan za proizvodnju belog pigmenta i važna sirovina u industriji lakova, boja i štamparskih boja. TiO2 čini do 40% troškova sirovina i 20% troškova finalnog proizvoda.
Naime, u julu 2024. godine Evropska komisija je uvela privremene carine na uvoz TiO2 iz Kine. Ona je optužila kinesku vladu da narušava tržišnu konkurenciju kroz subvencije. Sada je predloženo trajno uvođenje ovih tarifa. CEPE ovo smatra ozbiljnom pretnjom po konkurentnost evropske industrije boja, koja ostvaruje godišnji prihod od 33 milijarde evra i zapošljava više od 150.000 ljudi.
„Ako zemlje članice potvrde predlog Komisije, to će odmah pogoditi sektor boja, koji je jedan od najvećih korisnika TiO2“, upozorava Kristel Dejvidson, izvršni direktor CEPE.
CEPE ističe da evropski proizvođači titanijum dioksida trenutno ne mogu zadovoljiti potražnju industrije unutar EU. Uvoz iz Kine stoga nema održivu alternativu, a povećanje kineskih cena TiO2 dovelo bi do smanjenja konkurentnosti evropskih proizvođača.
Posledice po tržište i izvoznike
CEPE upozorava i na šire posledice, posebno po proizvođače boja koji izvoze van EU. „Povećanje troškova proizvodnje će oslabiti konkurentnost evropskih kompanija na globalnom tržištu, smanjiti izvoz i ugroziti poziciju evropskih proizvođača“, dodaje Dejvidson.
Osim toga, očekuje se da će ulaganja u evropski sektor boja postati manje atraktivna, što bi paradoksalno moglo imati negativan uticaj na same dobavljače TiO2 unutar EU – upravo one koje carina treba da zaštiti.
„Ovo bi bila pogrešna mera koja će imati štetne posledice po evropsku industriju“, zaključuje Dejvidson.
U složenim uslovima globalnog tržišta, zaštita evropskih proizvođača zahteva promišljeniji pristup. Dodatne tarife bi mogle da ugroze održivost ključnih sektora kao što su boje i premazi, koji su već pod pritiskom povećanih troškova i nesigurnih lanaca snabdevanja.