Nakon moždanog udara ništa više nije kao nekada. Posljedice se mogu uvelike razlikovati, no u dvije trećine svih slučajeva ostaju određena fizička oštećenja. Uobičajene posljedice uključuju poremećaje govora i vida te djelomičnu paralizu ruku ili nogu. Tu nastupa projekt pametne košulje Jessice Smarsch.
Inovativna košulja rezultat je suradnje različitih partnera iz područja umjetnosti, dizajna, tehnologije i znanosti. Jessica Smarsch, koja je bila odgovorna za projekt, usko je surađivala s Fraunhofer Institutom kao tehničkim kontaktom, POL studijem za izradu dizajna uzoraka, Knitwear Laborom u Nizozemskoj za odgovarajuće pređe i tvrtkom ItoM-Medical kao medicinskim partnerom.
Cilj je bio integrirati tehničko rješenje u ergonomski dizajn odjeće koji nadopunjuje strukturu i kretanje tijela i još uvijek izgleda dobro. Vrlo visoki standardi za tekstil.
Što košulja može?
Nakon moždanog udara, oboljeli moraju svakodnevno vježbati kako bi stvorili nove živčane putove u mozgu koji ponovno aktiviraju mišiće. Povratne informacije iz podataka o tijelu koje se generiraju tijekom treninga s košuljom pomažu terapeutskom osoblju da bolje prilagodi mjere rehabilitacije osobi koja se liječi. Košulja Connextyle povezana je s aplikacijom preko senzora koji pruža vizualne povratne informacije i precizne podatke o tijelu – na primjer o mišićnoj aktivnosti.
Unutar rukava Connextylea koriste se senzori na tekstilnoj osnovi iz Instituta Fraunhofer. Dizajn je posebno usmjeren na prijenos mišićnih aktivnosti. Dvoslojna tkanina sastoji se od rukava obrađenih senzorima i pamučne košulje. Mali modulni isječak obrađuje podatke i prenosi ih u aplikaciju na mobilnom telefonu putem Bluetootha.
Nosive tehnologije s pametnim funkcijama neprestano se razvijaju. Posebno u zdravstvenom sektoru empatična uporaba tehnologije postaje sve važnija. Medicinska košulja poput Connextylea može mnogima poboljšati kvalitetu života.